ATTITŰD

SOROZATAJÁNLÓ: A ROSSZ MAJOM (+VIDEÓ)

2024. szeptember 03. - Attitűd

rossz-majom.jpg

Carl Hiaasen regényíró ugyan mifelénk korántsem örvend olyan népszerűségnek, mint Amerikában, de ez nem jelenti azt, hogy a Rossz majom ne lenne elsőrangú szórakozás az alapjául szolgáló könyv ismerete nélkül is.

Ha egy film vagy sorozat címe elé odabiggyesztik az alapjául szolgáló könyv szerzőjének a nevét, biztosan lehet tudni, hogy az illető valóban valaki, méghozzá komoly rajongótáborral. A magyarul szimplán csak Rossz majomnak hívott sorozat az eredetiben a Carl Hiaasen’s Bad Monkey címet kapta, ami nyilván jelent valamit, csak épp nem Európa ezen felén: e sorok szerzőjének legjobb tudomása szerint az írónak mindössze három regénye jelent meg magyarul. Abból az egyik az a Sztriptíz volt, amiből annak idején Demi Moore főszereplésével készült egy kétes minőségű filmadaptáció. Hiaasen történeteit egyébként összeköti, hogy helyszínük a nap-fényes Florida, ahol rendre csúnya bűnügyekre és korrupcióra derül fény. Bár gyilkosságokban és erőszakban nincs hiány, a könyvek teli vannak emlékezetes karakterekkel, humoros helyzetekkel és egészen szuper dumákkal, így nem csoda, hogy az évek során kialakult az író rajongótábora. Talán a legközelebbi rokona Elmore Leonard, akinek a könyveiből már készült néhány ihletett filmadaptáció, például a Szóljatok a köpcösnek, a Jackie Brown vagy a Mint a kámfor.

Az Apple TV+ sorozatának első jelenetében kapásból horgászbottal fognak ki egy letépett emberi kart a tengerből, ami aztán az épp kényszerszabadságát töltő rendőrhöz, Andrew Yancyhez kerül. Vicces, de az első epizód nagy része gyakorlatilag elmegy azzal, hogy a különféle rendőri erők egymás között passzolgatják a felelősséget a letépett kar ügyében, amit emberünk jégbe fagyasztva cipel a csomagtartójában egyik helyszínről a másikra. Azonban ez a kis történeten belüli történet tökéletes ahhoz, hogy megalapozza a sorozat hangulatát, és bemutassa nekünk a főbb szereplőket. Ahogy Leonardnál vagy a szintén hasonló stílusban utazó Shane Blacknél (Rendes fickók), a sztori itt is sokszereplős és kellően összetett, de a jó hír az, hogy a Rossz majom annyira élvezetesen mesél, hogy akkor is örömmel követjük, amikor épp nem értjük pontosan a különböző szálak közti összefüggést.

Vince Vaughnnak már számos, folyamatosan a sódert lökő karaktert írtak a karrierje során, és a legtöbb esetben túlzásba is esett, nem vicces, inkább idegesítő volt az alakítása, de ebben a sorozatban tökéletesen eltalálták az arányokat. Vaughn rég volt ennyire szerethető, mint a kissé lúzer Yancy szerepében, akit egy ponton a rendőrségen belül az éttermi higiéniáért felelős részleghez sorolnak át.

A főszereplőt pedig csupa izgalmas és színes karakter veszi körül, ami garantálja, hogy élvezet legyen elmerülni a floridai napfürdőzésben, ahol mindenki másnak hazudja magát, mint aki valójában.

A Rossz majom a tökéletes ponyvakrimi: pont annyira izgalmas és vicces, hogy végig lekössön bennünket, viszont nem akar nagyon mélyre ásni, és a formabontás is távol áll tőle.

Csaba

Nyitókép: © Apple TV+

A bejegyzés trackback címe:

https://attitudonline.blog.hu/api/trackback/id/tr9618483835

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása