ATTITŰD

KÖDGUBÁS NOVEMBER

2024. november 01. - Attitűd

1_1.jpg

Enyhén szólva sem a legszeretetreméltóbb hónap az évben az utolsó előtti, a Szent András hava. Ady írja Az eltévedt lovas című versében: „Kisértetes nálunk az Ősz / S fogyatkozott számú az ember: / S a domb-keritéses síkon / Köd-gubában jár a November.”

Még nem panaszkodhatunk, enyhe az idő, de reggelenként, ha mi nem is, de a fák köd-gubába burkolóznak, mintha fáznának, s így melengetnék vézna, helyenként már levél nélküli, kopasz ágaikat. De a nap még segít, itt-ott másodvirágzását éli az orgona, sőt, az ibolya kékeslila virága is fel-felbukkan a nyáron kövérre hízott levelei közül. A végtelen időt is hátrébb toltuk egy órával, betereltük természetes medrébe, hogy jobban illeszkedjék a késői ősz „fundamentumába”, bár szívemhez a nyári időszámítás áll közelebb, nem kedvelem ugyanis a korai sötétedést.

2_1.jpg

Karel Čapek neves cseh író egy egész könyvet szentelt az évszakoknak, a természetnek, amelybe szervesen illeszkedik ember és állat egyaránt. Mert akkor még talán másabb volt az élet… Vagy nem is annyira? Az őszről többek között ezt írja:

Bizonyos, hogy talmi nagyságok szerencsecsillaga nem tud olyan szépen lehullani, mint a diófalevél. Ha a kormány megbukik, nem koppan olyan hangulatkeltően, mint a fáról lepottyanó érett gesztenye – bumm, és a felhasadt zöld tokból kikukkant a pirosló szem. A valuta sem esik olyan elégikusan, olyan magasztos fenséggel, mint az aranyszínű lomb. Aranyszín, narancsszín, barna, vörös. Szentelj meg engem, régi dolgok csodálatos izzása! Szemtől szemben a természettel, ne is tagadjuk, végtelenül konzervatív érzések támadnak az emberben. Legyen áldott a régi dolgok és örök érvényű szabályok maradandósága. Legyen áldott, ami az emberben nem korszakalkotó és úttörő, nem tegnapi és mai, hanem örök és megváltozhatatlan.”

3_1.jpg

Így látta, gondolta ezt az író 1922-ben. De térjünk vissza kis írásom témájához, a novemberhez, amit én (remélem nem haragszik meg érte) még akkor sem szeretek, ha két családtagom is novemberben született.

Neve a latin novem szóból származik, amelynek jelentése kilenc, mivel eredetileg az év kilencedik hónapja volt a római naptárban, mielőtt a január és február hónapokat hozzáadták az évhez. Mint minden más hónap, „ő” is számos érdekességet rejteget, sok kiemelt nap, ünnep, világnap stb. kötődik hozzá, a névnapokról és jeles személyiségek születésnapjáról nem is beszélve. A népi kalendárium Szent András havának nevezi. A 18. századi nyelvújítók Gémberes nevet javasoltak ennek a hónapnak. Ha belegondolunk, nem ok nélkül, bár most még nem úgy néz ki, hogy rászolgálna erre a jelzőre. Mivel napról napra rövidülnek a nappalok, az ember úgy érzi, az őszutó szomorú. A novembert a mindenszentek után a halottak napja kissé lehangolja, hisz az embereket ilyenkor, elhunyt szeretteikre gondolva elszomorítja, hogy ők már nem lehetnek velük. A lélekbúvárok és lélekgyógyászok szerint a közösen eltöltött, kedves órákra, pillanatokra, felejthetetlen élményekre kell gondolni, s nem rágódni azon, ami megváltoztathatatlan. Csak hát ez nem is olyan egyszerű… Kosztolányi Dezső híres verse, a Halotti beszéd többek között az ember egyediségére és megismételhetetlenségére is rámutat:

Okuljatok mindannyian e példán / Ilyen az ember. Egyedüli példány. / Nem élt belőle több és most sem él / s mint fán se nő egyforma-két levél, / a nagy időn se lesz hozzá hasonló.”

4_1.jpg

Kosztolányi Dezső költészetét átszövi a halál gondolata; hosszan tartó betegség után 1936. november 3-án hunyt el.

Talán kevesen tudják, hogy novemberben van pl. a Magyar tudomány napja, és a Magyar nyelv napja is, ugyanis 1844-ben ezen a napon nyilvánították államnyelvvé a magyar nyelvet. S ha már itt tartunk, talán érdemes megemlíteni, hogy a magyar nyelvnek múzeuma is van (nem mintha múzeumi „tárgy” lenne, mert szerencsére nagyon is élő, életképes). Magyarország egyetlen anyanyelvi múzeuma 2008. április 23-án nyílt meg Széphalmon (Sátoraljaújhely városrésze). A múzeum az anyanyelvi kultúrát közvetíti, bemutatva a magyar nyelv történeti útját, a nyelvtudomány eredményeit, a nyelvek és nyelvváltozatok egymásra hatását. Saját és más közgyűjtemények anyagaira alapozva állandó és időszakos kiállítások, kutatások, közművelődési lehetőségek helyszíne, olvasható a honlapjukon.

5_1.jpg

Mint minden más hónapra, a novemberre is sok érdekes évforduló, jeles nap esik, amely az élet számos területét érinti, de mindenképpen meg kell említeni, hogy november 11-én van Márton napja, amelyhez sok szokás kapcsolódik. Ez a Pannóniában született tours-i püspök emléknapja. Szent Márton a középkor egyik legnépszerűbb szentje volt. „A Márton-napi népszokások egyrészt az év végéhez, a mezőgazdasági munkák befejeződéséhez, illetve az advent közeledtéhez kötődnek, másrészt ahhoz a legendához, amely szerint Szent Márton egy libaólban próbált elrejtőzni, amikor püspökké akarták megválasztani, de a ludak elárulták gágogásukkal.” A népszokások persze tájegységenként, sőt helységenként is meglehetős változatosságot mutatnak, azonban sok bennük a közös vonás is. Például a Márton-napi lakoma, (amely nem nélkülözheti a hízott libát, a „kövér libafertályt”, mert „aki Márton-napon libát nem eszik, egész évben éhezik”) vagy a Márton-napi időjóslás, amely érdekes előrejelzést adott az elkövetkező időszakra, napokra, hetekre. (Pl. „Márton napján, ha a lúd jégen jár, akkor karácsonykor vízben poroszkál.”).

Akárhogy is szépítjük, a november előbb-utóbb morcos ábrázatát fordítja felénk, mint ahogy Csokonai írta:

eljött már november didergő hónapja, / Hideg szele a fák ágait megcsapja. / Meghalva elhullnak a sárga levelek, / Játszadoznak vele a kegyetlen szelek.”

6_1.jpg

Novembertől tehát lesz elég hidegből, fagyból, hóból, szélből. A természet körforgása átbillent bennünket a megszokottság egy más dimenziójába. Azt mondják, a természet ősszel nyugovóra tér. Čapek szerint

Ez nagyjából igaz is, de a természet éppen úgy tesz, mint az ember, amikor aludni készül: húzza-halogatja az időt, lassan, kényelmesen vetkőzik. (...) Végül eljutottam az ősznek köszönhető igazi, évről évre ismétlődő felfedezéshez, ami nem más, mint a magunk meghitt odújának felfedezése. Minden ősz megtérés az otthoni ágyhoz: soha az ember olyan örömest nem alszik, olyan boldogan nem nyújtózik a fekhelyén, mint amikor rövidülnek a nappalok. (...) Találjon a nyúl is meleg vackot, az őz száraz vermet, és a veréb az eresz alatt jó rejtekhelyet, ámen.”

Ma nem ismerős?

Forrás: ma7.sk

A bejegyzés trackback címe:

https://attitudonline.blog.hu/api/trackback/id/tr6318721198

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása