ATTITŰD

MA VAN AZ AIDS VILÁGNAPJA – TÉNYEK A HIV-FERTŐZÉSRŐL

2024. december 01. - Attitűd

men-holding-red-ribbons-conceptual-awareness-hiv-world-aids-day-world-sexual-health-day.jpg

1988 óta a WHO kezdeményezésére december elsején tartják az AIDS Világnapját. Ezen a napon a világ minden táján rendezvényeket szerveznek azzal a fő céllal, hogy felhívják a figyelmet a HIV-vel élő emberekre és a HIV/AIDS járvány elleni küzdelemre. Ennek a küzdelemnek 3 fő területe a megelőzés, a diagnosztika és a kezelés. Ezekre célszerű fordított sorrendben kitérni, mivel a kezelés területén történt a legnagyobb előrelépés.

Piros szalag

Patric O’Conell AIDS-beteg ihletésére alakult ki a Red Ribbon szimbóluma és kampánya. Ő a Visual Aids vezetője volt, ami az AIDS-ellenes küzdelmet nyíltan felvállaló művészekből állt. Az ötlet az Őböl-háborút megjárt katonák iránti szolidaritásból kitűzött sárga szalag adaptálásával jött létre. A választás a szimbolikus jelentésű piros színre esett. 1991-ben a Broadwayen a Tony-díj átadásakor 3000 piros szalagot osztottak szét a részvevők között, és amikor Jeremy Irons a kamerák elé lépett, piros szalagja a nemzetközi AIDS-ellenes küzdelem jelképévé vált.

Kezelés

A kezdetben gyógyíthatatlan, halálos betegség kimenetele az 1995-ben bevezetett igen hatékony ún. kombinált antiretrovirális terápia hatására teljesen megváltozott. A mai gyógyszerekkel a vírus szaporodása tartósan gátolható olyan mértékben, hogy a vírus mennyisége a vérplazmában nem éri el a kimutathatósági határértéket (20-50 kópia/ml). A mostani ajánlások alapján a HIV-vel élők kezelését a diagnózis felállítása után azonnal célszerű elkezdeni. Ha a kezelés a fertőzés korai stádiumában megkezdődik, a páciens az előírásoknak megfelelően szedi a gyógyszereket, valamint rendszeresen jár ellenőrző vizsgálatokra, a fertőzéssel akár ugyanolyan hosszú életet élhet, mintha egészséges lenne. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a HIV fertőzést ma sem lehet véglegesen meggyógyítani, mivel a vírus számos hosszú élettartamú sejt kromoszómaállományába beépül és onnan bármikor újra beindulhat a szaporodása.

Diagnosztika

A HIV-fertőzés sok esetben még ma is későn, az AIDS stádiumában kerül felismerésre. A hatékony kezelés legfontosabb feltétele viszont a korai stádiumban felállított diagnózis.

Ehhez tudatosítani kell, hogy nem csak a rizikócsoportokba tartozó személyek, hanem mindazok akik alkalmi szexuális kapcsolatot, illetve új kapcsolatot létesítenek menjenek el szűrővizsgálatra. Magyarországon anonim és térítésmentes szűrővizsgálat kérhető a megyei kormányhivatalok által működtetett HIV/AIDS tanácsadókban, a Bőr és Nemibeteg Gondozókban, a Semmelweis Egyetem Bőr-Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikájának STD centrumában, az Anonim AIDS Tanácsadó Szolgálatnál és az Országos Közegészségügyi Intézet HIV Vérvételi Helyén. Ezen kívül számos egészségügyi szolgáltatónál elérhető a fizetős szűrővizsgálat is.

A jelenleg használt laboratóriumi kombinált (vírus antigén és ellenanyag kimutatására alkalmas) szűrő tesztekkel a fertőzés már 3 hét múlva kimutatható. A mai gyorstesztek is megbízhatóan működnek, de korai HIV fertőzés esetén a laboratóriumi tesztekhez képest néhány héttel később adnak csak pozitív eredményt, mert a gyorstesztek többsége csak a HIV ellen a szervezetben termelt ellenanyagot képes kimutatni. A szűrő tesztek „túl vannak érzékenyítve”, ami azt jelenti, hogy annyira érzékenyre állítják be a teszteket, hogy inkább adjanak álpozitív eredményt, mintsem egy pozitív mintát ne szűrjenek ki. Amennyiben a szűrő teszt eredménye nem negatív, a végső eredményhez további megerősítő vizsgálatok szükségesek.

Megelőzés

Jelenleg a prevenció az egyetlen módja annak, hogy kontroll alatt tarthassuk a HIV terjedését. Ez elsősorban monogám párkapcsolat kialakítását, óvszer használatot, partnerek HIV szűrését, valamint az intravénás kábítószer használatának ill. használata esetén a közös fecskendő alkalmazásának elkerülését jelenti.

A vírusátvitel megelőzésének legfontosabb eleme maga a kezelés. Amennyiben a kezelt HIV pozitív személynél nem detektálható a vírus, akkor a fertőzés átvitelének valószínűsége nulla. A HIV negatív személy viszont az óvszer használat mellett ma már védekezhet az ún. pre-expozíciós profilaxis (PrEP) segítségével is. Pre-expozíciós profilaxis céljára az orvos olyan antiretrovirális gyógyszert írhat fel, amivel hatékonyan lehet megakadályozni a nemi úton illetve intravénás szerhasználattal történő HIV átvitelt. A gyógyszer azonban nem véd meg a vele szemben rezisztens vírusoktól és egyéb nemi úton terjedő fertőzéstől sem.

A HIV nagyfokú mutációs hajlama, főleg az immunológiai szempontból legfontosabb virális antigén nagyfokú változékonysága miatt eddig még nem sikerült hatékony vakcinát kifejleszteni.

A vírusról

A Humán Immundeficiencia Vírus (HIV) a Retrovírusok családjába tartozik. A humán immundeficiencia vírusnak két típusa van a HIV-1 és a HIV-2, mindkét típus majmokból került át az emberre valószínűleg az 1900-as évek elején.Európában a HIV-1 a gyakoribb, a HIV-2 ritkábban fordul elő. A fertőzés szexuális úton (ondó, hüvelyváladék), fertőzött vérrel (intravénás kábítószer használat során közös tűvel), vérkészítményekkel továbbá anyáról magzatra illetve csecsemőre (anyatej) terjedhet.

Forrás: wikipédia, EgészségKalauz

Nyitókép: freepik.com

A bejegyzés trackback címe:

https://attitudonline.blog.hu/api/trackback/id/tr5118742350

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása