ATTITŰD

A FEHÉRJEPOROK – MI AZ IGAZSÁG?

2024. április 22. - Attitűd

sport_fitnesz_a_feherjeporok_mi_az_igazsag_1_www_attitudonline_blog_hu.jpg

Napjainkban egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a poralapú fehérje italok. A rendszeresen konditerembe járók, élsportolók reklámozzák, közben mások szerint egészségünknek nem feltétlenül tesznek jót. Akkor mégis mire jó a fehérjepor, kiknek érdemes használni, és melyik fajtát? Ezekre a kérdésekre adjuk most meg a válaszokat.

Mi a fehérje és mi a feladata a szervezetünkben?

Szervezetünk számára az egyik legfontosabb tápanyag a fehérje (protein), mely a test megfelelő működéséhez járul hozzá azáltal, hogy tevékenyen részt vesz a sejtszinten lejátszódó folyamatokban. Elsősorban a szövetek felépítéséért és karbantartásáért felel, de segítő hatása kimutatható egy műtét vagy egy sérülés utáni regenerálódás esetében is. Magas fehérjetartalommal rendelkeznek a húsételek, főként a hal. Ide sorolható még a tojás, illetve a tejtermékek. Ezen kívül egyre nagyobb számban jelennek meg a piacon újabb összetételű, fajtájú fehérjeporok.

Miből készülnek a proteinporok?

A legjobb minőségű és legfinomabb fehérjepor tejből készül, méghozzá a sajtgyártás folyamán keletkezik. Ez az úgynevezett whey protein, magyarul tejsavófehérje. Ennek 2 alaptípusa van, az egyik az izolátumos, ahol a gyártás során a tejsavó oldatot protein molekulákra és egyebekre választják szét. Ez a megosztás történhet elektromos áram igénybevételével (itt tiszta fehérjét érnek el, elenyésző zsírtartalommal) vagy egy mikroszűrő segítségével, amellyel méret alapján történik a szétválasztás. Ez ugyan nem lesz 100%-os fehérje, viszont előnye, hogy vitaminok is maradnak a molekulákkal, így testünk további értékes tápanyaghoz juthat.

A másik a koncentrátum, ami fehérje mellett laktózt is tartalmaz, így kevesebben élhetnek vele. A whey proteint tejjel vagy vízzel együtt szokták bevinni a szervezetbe. Egyébként nyersen kellemetlen ízű lenne, ezért gyakran csokoládéval együtt isszák shake vagy turmix formájában.

A kazein is tejalapú fehérjeturmix, ám ez a tehéntej alvadásakor keletkezik. Sportolók és diétázók számára kifejezetten ajánlott, ugyanis glutamint is tartalmaz, ami segít az izmok növekedésében és regenerálódásában. Ideális közvetlenül edzés után bevenni, mivel akkor éri el a legjobb hatását.

Létezik még szójaprotein, ami nagyban hozzájárul a testtömegcsökkentéshez. A szója több proteint tartalmaz, mint a tojás vagy a különböző húsfélék, ráadásul vasban és vitaminokban is gazdag.

A rizsproteint is egyre gyakrabban fogyasztják: kevesebb benne a fehérje, mint a tojásban, ugyanakkor gyorsan felszívódik, és nem tartalmaz laktózt. Ma már lehet marhaproteint és hydroproteint is kapni, utóbbi szívódik fel a leggyorsabban.

sport_fitnesz_a_feherjeporok_mi_az_igazsag_2_www_attitudonline_blog_hu.jpg

Vannak-e különbségek az egyes proteinporok között?

Az átlagember vagy hobbi szintű sportoló számára mindegyik fehérje tökéletesen megteszi a hatását.

Nyilván a valamivel drágább készítmények sok esetben jobbak, de a különbség nem látványos. Így ha fehérjék között válogatunk, inkább azt vegyük figyelembe, hogy például a laktózt tolerálja-e a szervezetünk.

Akik nem laktózérzékenyek, azok számára a legideálisabb a tejsavó alapú fehérje, amely a legolcsóbb és a legelterjedtebb fajta is egyben. A laktózérzékenyek számára ott vannak a növényi (borsó, bab, lencse, rizs) és egyéb állati (marha) alapú fehérjék.

A fehérjeporok pozitív hatásai

A fehérje egy rendkívül fontos makrotápanyag, és kifejezetten hasznos, főleg a sportolók számára. Ennek oka, hogy gyorsítja a regenerációt, segíti az izomépítést, feszesíti a bőrt, jót tesz a hajnak és a körmöknek is.

A fehérjeporok körüli felhajtás rendkívül eltúlzott. Sokfajta fehérjepor van, ami meg is nehezíti kicsit a tájékozódást a laikusok számára. Az igazság azonban az, hogy mindegyik a fent említett célokat szolgálja. Természetesen relevanciával bír a bennük rejlő különbség (pl. fehérjeizolátum vagy sem, hidraulizát-e vagy sem, kazein, tejsavó vagy esetleg más alapú), de ezek igazából elhanyagolhatók.

sport_fitnesz_a_feherjeporok_mi_az_igazsag_3_www_attitudonline_blogt_hu.jpg

Káros-e a fehérjepor használata?

A túlzott proteinfogyasztás következtében fellépő veseelégtelenség a vese hibája szokott lenni, annak alapjáraton nem megfelelő működése okozza a problémát. A bevitt fehérje csak katalizátora a folyamatnak. Ilyenkor azonban érdemes orvoshoz fordulni, és kezelni a veseproblémát.

Röviden összefoglalva: mindenki fogyaszthat fehérjeport, hiszen mindenki ehet húst, tojást, hüvelyeseket – hacsak nem allergiás rájuk. Ezekben a készítményekben is ugyanolyan fehérje van, csak koncentráltabb és arányait tekintve olcsóbb kivitelben. Főleg azoknak ajánlott a fehérjepor, akik valamilyen sporttevékenységet folytatnak, ugyanakkor a kiegyensúlyozott étkezéshez is hozzátartozik a magas fehérjebevitel, így aki úgy érzi, hogy nem fogyaszt elég fehérjedús táplálékot, szintúgy pótolhatja azt a shake-ekkel.

A proteinporok adagolása

Amire leginkább érdemes odafigyelni, az a mennyiség. Egy átlagos felnőtt számára körülbelül 70 gramm az ideális napi bevitel, míg a rendszeresen sportolók számára testtömeg-kilogrammonként 1-2 gramm. Ezt a mennyiséget akár fehérjeporok elfogyasztása nélkül is el lehet érni. Aki viszont túllépi az előírtakat, rövid távon dehidratáltsággal és kifáradással, hosszú távon vesebetegséggel számolhat.

A mérték mellett fontos még a bevitel időbeni elosztása. Nem egészséges, ha egyszerre fogyasztunk nagyon sokat, érdemesebb elosztani a napi adagot. Az a legjobb, ha minden étkezéskor viszünk be 15-20 gramm fehérjeport a szervezetünkbe.

Zsolt

Képek forrásai: 1. Shutterstock; 2.-3. Google

Felhasznált irodalom: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7]

attitudonline_blog_hu_facebook_like_banner_870x159_1.png

A bejegyzés trackback címe:

https://attitudonline.blog.hu/api/trackback/id/tr1418368965

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása